You are here
Home > Napisałem

San Esc..co?

 

Nasz minister ostatnio się przejęzyczył, co wywołało złotą reakcję internetów.

Pojawia się jednak pytanie, jak to się stało?

Freud powiedziałby, że przejęzyczenie wynikło z wewnętrznego konfliktu i tego, co autor zepchnął do nieświadomości – mogło być zatem wynikiem ukrytych pragnień pana ministra (Och, Pablo!). Jednak teoria freudowskiego przejęzyczenia dawno upadła w świecie naukowym i dziś może służyć bardziej jako humorystyczna ciekawostka, niż dobre wytłumaczenie.

Jest bardziej prawdopodobne, że pomyłka mogła być wywołana przez efekt torowania (primingu). Torowanie polega na tym, że jeden bodziec ułatwia pojawienie się („toruje drogę”) jakąś reakcję. Jeśli pan Waszczykowski świeżo przed wywiadem pyknął kolejny odcinek Narcos albo właśnie zobaczył kogoś z czarnym wąsem, jego mózg mógł nieświadomie odpalić w głowie słowo „Escobar”. Ale pamiętajmy, że to nazwisko nosi więcej osób, które nasz minister mógł znać – wikipedia podaje 70 innych znanych Escobarów. Co więcej, krajów zaczynających się na „san” jest dużo: Saint Lucia, Saint Vincent, Sint Maarten, Saint Barthélemy, Saint Pierre and Miquelon, Saint Kitts and Nevis, Saint Broma, San Marino, Sao Tome and Principe… jeden z nich wymyśliłem, zgadniesz który?

Psycholingwiści zauważyli, że pomyłki zdarzają się częściej, gdy mówca jest zmęczony, zestresowany albo pijany. Nic nie implikuję, ale może warto przed wywiadem wziąć dwa głębokie wdechy?

W końcu, mogło się to wydarzyć z powodu czystego przypadku. Statystycznie popełniamy 1-2 przejęzyczenia na 1000 słów. Mówiąc więc z prędkością ok. 150 słów na minutę, strzelamy byka raz na 7 minut.

Osobiście chciałbym więc podziękować panu Waszczykowskiemu. Nie dość, że dostarczył nam wszystkim rozrywki, to tak na prawdę przejęzyczył się tylko troszeczkę. Zawsze mógł przejęzyczyć się fatalniej

One thought on “San Esc..co?

  1. Sao Tome leży obok San Tomate?
    A Polscy politycy od dawna wiedzą, że przed wywiadem warto wziąć dwa głębokie kielichy a nie oddechy. Wtedy przemowa zawsze leci płynnie i swobodnie.

Dodaj komentarz

Top