You are here
Home > Napisałem

Kosmiczny kalendarz

Gdyby historię całego świata skompresować do jednego roku, powstałby Kosmiczny Kalendarz. W pierwszej sekundzie stycznia nastąpiłby Wielki Wybuch, a w ostatniej sekundzie 31. grudnia czytalibyście właśnie ten tekst.

Kosmiczny Kalendarz to świetny sposób, by w miarę ogarnąć coś tak abstrakcyjnego, jak 13,8 miliarda lat.

Tak więc, pierwsze gwiazdy pokazały się 10. stycznia. Nasza galaktyka powstała w połowie marca, a Słońce narodziło się dopiero 31. sierpnia. Pierwsze życie na Ziemi pojawiło się 21. września, ale bardziej zaawansowane formy spotkalibyśmy dopiero… w drugiej połowie grudnia. 25. grudnia – dinozaury, a 28. – pierwsze kwiaty.

My, ludzie, królowie wszechświata, alfy i omegi, istniejemy od paru minut. Najstarsze obrazki nabazgraliśmy na ścianach groty przed minutą, pismo odkryliśmy 14 sekund temu. Antyczne arcydzieła powstały w 7 sekund przed północą, od 5 sekund trwa nasza era.
4 sekundy – biegamy po puszczy z dzidami
3 sekundy – przyjmujemy chrzest i stajemy się Polakami
2 sekundy – bijemy Krzyżaków pod Grundwaldem, Kopernik wstrzymuje Słońce i rusza Ziemię
1 sekunda – Sobieski broni Wiednia, Chopin tworzy Etiudę Rewolucyjną, Curie zdobywa Nobla, Wojtyła zostaje Papieżem, Wałęsa obala komunizm, Lewandowski strzela gola.

Północ.

W nowym roku chcę życzyć Wam nie tylko szczęścia i pogody ducha, ale też ogarnięcia i refleksji. Żebyście mieli czas na realizacje swoich planów i pasji, ale też znaleźli chwilkę na zrobienie czegoś dobrego dla świata. Ja zamierzam jak najwięcej czasu i energii poświęcić edukowaniu. To moja cegiełka i mam nadzieję, że przyczynię się choć trochę. W końcu to tylko 0,0028 sekundy

– Tomek Boczoń

// https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_Calendar
// „Cosmos: A Spacetime Odyssey” s01e01 – Carl Sagan, Neil deGrasse Tyson

Dodaj komentarz

Top