You are here
Home > Napisałem

Jak nie marnować czasu na Facebooku?

Nie, to nie jest post o tym, by zrezygnować z mediów społecznościowych. Bądźmy realistami – fejs ma swoje zalety i nie ma potrzeby się ich pozbawiać. Ma też sporo wad, ale te wady można w miarę zminimalizować.

Algorytmy Facebooka decydują o tym, co widzisz na swojej tablicy. Możesz aktywnie wpływać na swoją informacyjną dietę i do jakiegoś stopnia decydować o tym, co zostanie Ci wyświetlone. To tak jak z jedzeniem – możesz jeść wszystko, co popadnie, albo troszkę się ogarnąć by jeść mądrze i zdrowo. Co konkretnie można zrobić?

 

1. Ukrywaj niechciane treści

(prawy górny róg posta > Ukryj post / Przestań obserwować)
Ten sam news już któryś raz pokazuje Ci się na tablicy? Kolejna polityczna gównoburza, o której nie chcesz więcej słuchać? Irytująca osoba z roboty?
Poświęć piętnaście minut na przeskrolowanie tablicy i poukrywanie rzeczy, które nic nie wnoszą do Twojego życia. Dzięki temu z większym prawdopodobieństwem zobaczysz posty, które chcesz widzieć.

2. Wyłącz niepotrzebne powiadomienia (Ustawienia>Powiadomienia>Na Facebooku>Edytuj)

Możesz dostosować powiadomienia z grup, zaproszenia do apek, transmisje na żywo, przypominajki o urodzinach i tak dalej. Możesz też dezaktywować irytujące dźwięki, które tylko zawracają gitarę.

3. Śledź tematyczne fanpejdże

O, tu zaczyna się zabawa! Otóż możesz uczynić ze swojego news feeda prawdziwą kopalnię wiedzy / inspiracji / lolkontentu / czegokolwiek, czego chcesz więcej. Masz możliwość zmienić „marnowanie” czasu na jego „inwestowanie” w treści, które są dla Ciebie wartościowe. Po prostu wpisz w wyszukiwarce na górze to, co Cie interesuje, kliknij „Znadź więcej wyników dla” i dodaj sobie parę ciekawych stronek na spróbowanie. Z pomocą może przyjść też wujek Google i magiczne sformułowanie „top 10 most popular facebook pages about …”.
Oprócz samego polubienia fanpejdża, warto kliknąć „Obserwowanie > Wyświetlaj najpierw” – wtedy posty z tych stron będą bardziej widoczne na wallu.
Każdy ma swoje preferencje, ale ja postępuję wg zasady, że jak coś jest ważne, to i tak do mnie dotrze przez znajomych. Dlatego unikam wszelkich portalów informacyjnych, politycznych i innego clickbaitu, a staram się mieć update w tematach mojej branży i hobby. No i troszeczkę lolkontentu, duh 😛 )

4. Dołącz do grup

O ile w wyrażeniu „media społecznościowe” fanpejdże to bardziej „media”, to grupy to „społecznościowe”. Masz więc świeżą dostawę treści, doświadczeń i poglądów innych ludzi, z imienia i nazwiska. W ten sposób możesz poznawać znajomych po fachu, zgarniać świeże nowinki czy wymieniać się opiniami na różne tematy. Trzeba tylko uważać – bez dobrej moderacji grupa może się szybko zespamić i schamieć, takie już są te internety.

5. Wywalaj niechciane reklamy

Wkurzają Cię reklamy? Każdy sponsorowany post ma w prawym górnym rogu rozwijane menu. Tam możesz go ukryć (i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wyświetlania podobnych w przyszłości) oraz dowiedzieć się, dlaczego ją widzisz.

6. Ogarnij ustawienia tablicy

(strona główna > prawy górny róg i „Preferencje aktualności”, jakby głupiej się tego nie dało nazwać)
Wszystko w jednym miejscu: możesz określić czyje posty będą zawsze wyświetlane, ukryć te niechciane, wznowić obserwowanie i odkryć nowe strony odpowiadające Twoim zainteresowaniom. Easy.

7. Zablokuj fejsa na czas pracy

Żeby nie kusiło. Wiadomo – „tylko rzucę okiem” nie wiedzieć kiedy zmienia się w pół godziny łażenia po końcu internetu i wyrzuty sumienia. Nie ma co polegać na silnej woli i lepiej pozbawić się pokusy w konkretnych godzinach i mieć problem z głowy. Jest mnóstwo apek, stworzonych w tym celu.

Tyle na dzisiaj – spróbuj pobawić się ustawieniami i sprawdź, jak to działa 😉

Dodaj komentarz

Top