You are here
Home > Napisałem

Fact-check: Czy kobiety są mniej inteligentne?

„And ofkors łymyn must earn less, because zey are weaker, zey are smaller, zey are less intelligent. Zey must earn less, zat’s all” – te słowa naszego czołowego europarlamentarnego trolla ostatnio wzburzyły wielu. O ile jest tam tyle logicznych błędów, że ja nawet nie, o tyle chciałbym zrobić mały fact-checking w kwestii różnic w szeroko pojętej inteligencji i zdolnościach u kobiet i mężczyzn.

Otóż różnice istnieją [1]. Od samego początku, dziewczynki szybciej się rozwijają, są bardziej skoordynowane, mają szersze zainteresowania i lepiej radzą sobie z językiem. Chłopcy lepiej ogarniają zadania wizualno-przestrzenne, mentalne obracanie obiektów i bardziej interesują się działaniem przedmiotów. Gdy chłopaki tworzą większe grupy, bazujące na dominacji i hierarchii, dziewczynki bardziej stawiają na współpracę w mniejszych zespołach. Różnice odzwierciedlają się też w budowie mózgu i są one wynikiem zarówno genów, jak i środowiska (czyli wychowania, kultury, ról społecznych, sposobu traktowania i tak dalej). Mężczyźni mają większe mózgi, ale kobiety kompensują to większym upakowaniem neuronów. Kobiety mają większe hipokampy (odpowiedzialne za pamięć) oraz ośrodki odpowiedzialne za mowę w obu półkulach, gdy u mężczyzn ośrodek mowy wykształca się zazwyczaj w lewej półkuli i jest gorzej połączony z emocjami i pamięcią. Różnimy się też aktywnością mózgu podczas przetwarzania informacji i prawdopodobnie dlatego statystycznie kobitki radzą sobie lepiej z multi-taskingiem, a mężczyźni z zadaniami wymagającymi głębokiego skupienia.

Jeśli chodzi o inteligencję, temat jest trochę zagmatwany [2][3]. Jest dużo definicji „inteligencji”, jest jeszcze więcej sposobów, żeby tę inteligencję mierzyć, i jeszcze więcej badań, które w sumie zaprzeczają sobie na wzajem. W skrócie: różnice w poziomie ogólnej inteligencji (tzw. czynnika g) są albo znikome, albo nie istnieją. Jeśli już coś, to mężczyźni wykazują większą wariancję wyników. To znaczy, że statystycznie obie płcie są równie, ale wśród mężczyzn można spotkać więcej bardzo nieinteligentnych i bardzo inteligentnych indywiduów.

Co więcej, nie koniecznie musi chodzi o sam poziom inteligencji, co o nasze PRZEKONANIA dotyczące inteligencji. Są fajne badania, w których kobiety wypadały gorzej w matematycznych testach wtedy, gdy nadzorował je mężczyzna; kiedy test prowadziła kobieta, wypadały lepiej [4]. Podobnie z szachami – kobiety grały lepiej, gdy nie znały płci przeciwnika, za to jeśli wiedziały, że grają przeciwko mężczyznom, osiągały znacznie gorsze wyniki. Pokazuje to, jak stereotypy mogą zmieniać rzeczywistość. Różnice w inteligencji mogą nie istnieć, ale jeśli z jakiegoś powodu uwierzymy, że istnieją, to… zaczną istnieć. Magia.

Jednak sama inteligencja znaczy mało bez odpowiedniej edukacji. Więc sorry, Janusz, ale w Polsce kobiety częściej zdobywają wyższe wykształcenie, robią więcej podyplomówek i (lekko więcej) doktoratów [5].
Jeśli więc każda praca polegałaby na przerzucaniu worków z cementem albo byciu wysokim, to zgadzam się – kobiety powinny zarabiać statystycznie mniej niż mężczyźni. Ale tak nie jest. To wykształcenie, doświadczenie i kompetencje dyktują zarobki w nowoczesnym środowisku pracy.

Dodaj komentarz

Top