You are here
Home > Napisałem

Do mężczyzn na Dzień Kobiet

Drogi mężczyzno (tak, dla odmiany dzisiejszą notkę kieruję do facetów)! Czy wiesz, że:

1. Należy opuszczać deskę? To tylko sekunda roboty, a tyle problemów (i bakterii) mniej!

2. Rozmowa z drugą osobą służy nie tylko do rozwiązywania problemów i podejmowania działania. Czasami służy też do budowania relacji i dzielenia się cząstką siebie z innymi. Ponadto nie każdy problem czeka na twoje rozwiązanie – czasami ktoś dzieli się nimi po to, by dostać od ciebie wsparcie i zrozumienie.

3. Dojrzałość to nie tylko płacenie rachunków na czas, zniżki na OC i portfel niepochodzący z Croppa. Dojrzałość to również umiejętność rozmawiania o trudnych rzeczach, milczenia w niektórych momentach i podejmowania działania w innych. Dojrzałość to czas, w którym się ogarnia, że chodzenie na kompromisy czy przyznawanie się do winy nie są słabością, a są oznaką siły.

4. Pomaganie jest super, wyręczanie – niekoniecznie. Wiem, fajnie jest być gentelmenem i ja też staram się przejmować ciężkie zakupy czy dolewać wino. Jednak gdy niczym błędny rycerz przybywasz, by uratować niewiastę od problemu natury intelektualnej, sadzisz w niej ziarnko tzw. wyuczonej bezradności. Możliwe, że szybciej naprawisz popsutą suszarkę albo przeinstalujesz Windowsa, ale daj jej się trochę zmóżdżyć i powkurzać, niech spróbuje i się nauczy! Pewnie jako prawilny kawaler zazwyczaj bierzesz na siebie załatwienie sprawy w recepcji hotelu albo prowadzenie samochodu na długiej trasie. Ale wyręczanie w tego typu zadaniach może sprawić, że nagle obudzisz się jako 58-letni Janusz, który przy każdej okazji mówi: „daj Halyna, ja to zrobię, ty ni umisz”. Nie jeden dobry chłopaczyna chciał tylko uszczęśliwiać swoją damę, a stworzył inwalidę. Pomagaj więc, ale nie wyręczaj, dla Waszego wspólnego dobra.

5. Nawet jak masz swoje przekonania co do płci pięknej, nie musisz się nimi dzielić! Komentarze „jeździ jak baba he he”, „chyba okres he he” czy “do kuchni he he” były nieodpowiednie ale śmieszne, w gimnazjum. Teraz są nieodpowiednie i nieśmieszne. Co prawda, istnieją Mirki, którym będzie to zrywać boki do grobowej deski, ale pewnie w równym stopniu śmieszy ich też Kabaret pod Wyrwigroszem. W imię Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, przestań.

6. Kobiety, które zajmują się nietypowym hobby albo pracują w nietypowym dla kobiet zawodzie, słyszały już w życiu wystarczająco dużo złych rzeczy. Serio – bycie rodzynką zawsze wiąże się ze znoszeniem uprzedzeń, walką ze stereotypami i masą niezręcznych akcji. Jeśli więc chcesz być w porządku, zbij pionę i traktuj normalnie (patrz punkt 4.). No a już na pewno nie przeszkadzaj (patrz punkt 5.).

7. Jeśli wraz z drugą połówką decydujecie się na podział obowiązków w domu, to bądźcie konsekwentni i szanujcie swoją pracę. W przypadku większości prac domowych nie widać tego, jak ktoś je robi, za to widać, gdy ktoś ich nie robi. Harówa to harówa, czy we młynie, czy przy garach. Jeśli pojawia się dziecko i jedno z Was rezygnuje z kariery zawodowej (statystycznie częściej ta piękna połówka), to pamiętaj – ona nie rzuca pracy, ona ją zmienia. Nigdy nie byłem mamą, ale znam kogoś, kto zna kogoś, kto był i słyszałem, że to zajebiście ciężka robota.

8. Jak kupujesz bułki, to one z czasem znikają. Podobnie jest z oznakami wdzięczności, miłości i przywiązania. To nie działa tak, że powiesz „kocham cię” raz i wystarczy. Dobrze jest pamiętać, żeby w domu zawsze były bułki. Najlepiej jak najświeższe.

Drogie panie, wszystkiego najlepszego!

Dodaj komentarz

Top